Akıllı Gündem

06.04.2018 Günlük Bülten

06.04.2018 Günlük Bülten

Bugün, Gözler ABD İstihdam Verilerinde…

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Almanya’da açıklanan Şubat ayı Fabrika Siparişleri piyasa beklentisinin altında yüzde 0,3 oranında artış gösterdi. Euro Bölgesi’nde açıklanan Mart ayı Hizmet PMI verisi piyasa beklentisine yakın 54,9 seviyesinde gerçekleşti. İngiltere’de açıklanan Hizmet PMI verisi Mart ayında bir önceki aya göre geriledi ve 51,7 düzeyinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan Üretici fiyat endeksi Şubat ayında piyasa beklentisinin üzerinde artış ile aylık bazda yüzde 0,1 ve yıllık bazda yüzde 1,6 seviyesinde gerçekleşti. ABD’de açıklanan haftalık İşsizlik maaşı başvuru sayısı bir önceki haftaya göre 24 bin artış ilke 242 bine yükseldi. ABD’de açıklanan Dış ticaret açığı Şubat ayında yüzde 1,6 artış ile 57,6 milyar dolara olarak gerçekleşti. Atlanta Fed Başkanı Bostic yaptığı açıklamalarda, enflasyon verisinin önümüzde ki bir veya iki çeyrekte yüzde 2 seviyesinin üzerine çıkabileceği yönündeki öngörüsünü korumaya devam ettiğini ifade etti. ABD borsaları günü artıda tamamladı. Dijital para birimleri dün, Bitcoin yüzde 1,18 düşüş ile 6748 dolar, Ripple yüzde 0,8 düşüş ile 0,49 dolar ve Ethereum yüzde 1 değer kaybı ile 377 dolar seviyesinden günü tamamladı.

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, Dün, doların küresel piyasalarda değer kazanması ve TL’de artan volatilite ile birlikte kurun fiyatlamalarda 3,9937-4,0530 aralığında hareket ettiği ve günü 4,0526 seviyesinde tamamladığını gördük. BİST-100 Endeksi dün, yüzde 0,85 yükseliş ile 114.947 puandan günü tamamladı. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün, yüzde 12,75 seviyesinde gerçekleşti. Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 2,56 artış ile yüzde 14,43 ve on yıllık tahvil getirisi yüzde 3,39 artış ile yüzde 13,12 seviyesinde günü tamamladı. 5 yıllık ülke CDS risk primi yüzde 0,03 artış ile 194,54 seviyesinde gerçekleşti.

USDTRY

Günü rekor yükseliş ile geçiren kurda 4,05 seviyesi üzeri fiyatlamalar gündeme geldi. EKK’dan gelen düşük faiz politikası ihtimali ile TL varlıkları zayıflarken, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in istifa edeceğine yönelik var olan haber akışı ile TL’deki düşüşler derinleşti. Dolar ise gün içerisinde değer kazanımı içerisindeydi. Böylece kurun ani yükseliş kaydederek daha önce test edilmeyen seviyelere tırmandığını gördük. Bugün piyasalar açısından kritik önem taşıyan Tarım Dışı İstihdam ve ücretler verisi takip edilecek. Ayrıca Fed Başkanı Powell’ın gerçekleştireceği söylemler de büyük önem arz ediyor.
USDTRY’nin yükselişlerini 4,06 direnci üzerine taşımasıyla yükselişlerin hız kazanarak devam ettiğini görebiliriz. Olası bir düzeltme hareketinde ise 4,04 desteği düşüşlerin devamını sağlayabilir.

EURTRY

Dün gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde Dolar’a karşı en çok değer kaybeden para biriminin Türk Lirası olduğunu gördük. Böylece paritede rekor seviyeler hedeflenerek 4,97 seviyesine ani yükseliş hareketi gerçekleşti. Euro Bölgesi PMI verileri beklentilerin altında gelirken, Perakende Satışlarda azalış meydana geldiği görülüyor. Bu gelişmeler sonrasında 4,9650 seviyesinde fiyatlanan bir EURTRY bulunmakta. Bugün Almanya’da Sanayi Üretimi verisi takip edilecek.
EURTRY paritesinde yükselişlerin devamı halinde 4,97-4,98 direnç bölgesinin test edildiğini görebiliriz. Olası bir düzeltme hareketinde ise 4,9475 desteği göz önünde bulundurulabilir.

EURUSD

Dolar’ın gün içi kazançlarını genişletmesiyle 1,2250 seviyesi altına sarkma gerçekleştiren paritede zayıf görünüm arttı. Euro Bölgesi PMI rakamları da ekonominin genişlediğine işaret etmezken, ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları artış gösterdi. Dolar’da ise ABD’nin Çin ile müzakereye sıcak baktığının açıklanması ile Dolar gün içerisinde olumlu fiyatlandı. Bugün Tarım Dışı İstihdamın yanı sıra ABD ekonomisi açısından kritik önem taşıyan ücretler verisini takip edeceğiz.
EURUSD paritesinde 1,2250 seviyesinin geçilmesi ile düşüşlerin derinleştiğini görebiliriz. Bu hareketin devamında 1,22 desteği ilk olarak test edilebilir.

XAUUSD

Dün, dolar ve dolar endeksinde yaşanan değer kazanımları sonrasında ons altının 1322 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, ABD’de 2 ve 10 yıllık tahvil getirilerinde yaşanan yukarı yönlü eğilimin ons altın fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülüyor.
Bugün, ABD’de açıklanacak olan yoğun veri akışı ve Fed Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamalar dolar fiyatlamalarında oynaklığın artmasına neden olabilir.
Teknik olarak bakıldığında, ons altının ara destek seviyesi olan 1322 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1336, 1340 ve 1345 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1318, 1312 ve 1306 destek seviyeleri izlenebilir.

GBPUSD

Güçlü Dolar baskısı ile bir miktar geri çekilen paritede İngiltere Hizmet PMI rakamında yaşanan daralma ile düşüşler derinleşti. Fiyatların 1,40 seviyesi altına sarkması zayıf görünümün ağır basması açısından önemli. Diğer taraftan ABD tarafında ticaret savaşı ihtimallerinin daha ılımlı açıklamalar ile azalması Dolar tarafında değer kazanımına yol açtı. Bugün BoE Başkanı Carney ve Fed Başkanı Powell konuşacak. Ayrıca ABD’de ücretler ve Tarım Dışı İstihdam verisi takip edilecek.
GBPUSD’daki düşüşlerin 1,40 seviyesi altına sarkma gerçekleştirerek düşüşlerine derinlik kazandırması durumunda fiyatlar 1,3920 desteğine dek sürebilir.

USDJPY

ABD’nin Çin ile müzakereye sıcak baktığını açıklamasının ardından artan risk iştahı Yen para birimindeki kayıpları arttırdı. Diğer taraftan dün gün içerisinde alıcılı seyreden Dolar varlıkları ile parite kritik 107,00 seviyesi üzerini test etti. Böylece tekrardan yukarı yönlü eğilimin arttığı paritede alçalan kanal formasyonunun kalıcı olarak bozulduğunu görüyoruz. Bugün Japonya’da Hane Halkı Harcamaları yüzde 0,9 seviyesinde daralma kaydetti. Bugün ABD’de Tarım Dışı İstihdam günü ve ayrıca ücretler verisi yakından takip edilecek.
USDJPY’de meydana gelen yükselişler 107,00 seviyesinden güç alarak 107,70 direncine dek sürmesi halinde paritede tekrardan yukarı yönlü trendin başlangıcı meydana gelebilir.

HAM PETROL

Dün, ham petrolün fiyatlamalarda 64,08 seviyeleri civarını test ettiği fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. ABD’de EIA tarafından açıklanan haftalık ham petrol stoklarında yaşanan gerilemenin fiyatlamalar üzerinde olumlu yansımaları görülse de ABD ile Çin arasında ticaret politikalarına yönelik yaşanan gelişmelerin petrol fiyatlamalarında ön plana çıkmaya devam ettiği görülüyor. Bugün, ABD’de Baker Hughes tarafından açıklanacak olan sondaj kuyu sayısı verisi takip edilecek.
Teknik olarak baktığımızda, ham petrolün 4 saatlik grafikte 200 periyotluk hareketli ortalaması olan 62,76 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 63,70, 63,90 ve 64,20 direnç seviyeleri takip edilebilir. Düşüşlerde ise 62,70, 62,50 ve 62,20 destek seviyeleri izlenebilir.

S&P500

Dün, S&P 500 vadeli kontrat endeksinin 2672 seviyeleri civarını test ettiği fakat bu seviyeyi aşmakta zorlandığı görüldü. Gün içerisinde, VIX endeksinde yaşanan gerileme ve küresel piyasalarda artan risk iştahı endekste yukarı yönlü hareketleri destekler nitelikte.
Bugün, ABD’de açıklanacak olan yoğun veri akışı ve Fed Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamalar endeks fiyatlamaları açısından volatilitenin artmasına neden olabilir.
Teknik olarak incelediğimizde, endeksin ara destek seviyesi olan 2618 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 2670, 2677 ve 2684 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 2618, 2612 ve 2604 destek seviyeleri izlenebilir.

Günlük Bültenin devamı için linki tıklayınız:

https://www.ahlforex.com.tr/tr-TR/gunluk-analiz/1951132697

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ