Akıllı Gündem

06.02.2018 Günlük Bülten

06.02.2018 Günlük Bülten

Küresel Piyasalarda Satış Dalgası…

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Çin’de açıklanan Caixin Hizmet PMI verisi Ocak ayında 54,7 seviyesine yükseldi. Almanya’da açıklanan Ocak ayı Hizmet PMI verisi piyasa beklentisinin üzerinde 57,3 seviyesinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan Ocak ayı Hizmet PMI verisi beklentilerin üzerinde 58,0 seviyesinde gerçekleştiği görüldü. İngiltere’de açıklanan Hizmet PMI verisi Ocak ayında bir önceki aya göre geriledi ve 53,0 düzeyinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan Şubat ayı Sentix yatırımcı güveni verisi bir önceki aya göre geriledi ve 31,9 seviyesinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan Aralık ayı Perakende Satışlar verisi aylık bazda yüzde 1,1 gerilerken yıllık bazda yüzde 1,9 oranında artış gösterdi. ABD’de açıklanan Ocak ayı Hizmet PMI verisi piyasa beklentisinin hafif altında 53,3 seviyesinde gerçekleşti. ABD’de açıklanan Ocak ayı ISM İmalat Dışı PMI verisi piyasa beklentisinin üzerinde 59,9 düzeyinde gerçekleşti. ECB Başkanı Mario Draghi Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı açıklamalarda, Euro Bölgesi ekonomisinin büyüme devam ettiğini ve enflasyon verisinin ilerleyen dönemde ECB’nin hedefi olan yüzde 2 seviyesine yakınlaşacağı konusunda güveninin tam olduğunu ifade etti. ABD borsaları günü ekside tamamladı. Dijital para birimleri arasında dün, Bitcoin yüzde 16 düşüş ile 7100 dolar, Ripple yüzde 13,75 düşüş ile 0,69 dolar ve Ethereum yüzde 11,7 düşüş ile 715 dolar seviyesinden günü tamamladı. Yeni işlem gününde, Avustralya Merkez Bankası (RBA) gerçekleştirdiği para politikası toplantısı sonrasında politika faiz oranında değişikliğe gitmediğini açıkladı ve yüzde 1,5 seviyesinde korumaya devam etti.

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, TÜİK tarafından yayımlanan raporda, 2018 yılı Ocak ayı TÜFE verisi aylık bazda yüzde 1,02 ve yıllık bazda yüzde 10,35 oranında artış gösterdi. Aynı zaman aralığında açıklanan ÜFE verisi Ocak ayında aylık bazda yüzde 0,99 ve yıllık bazda yüzde 12,14 seviyesinde gerçekleşti. Gün içerisinde, sınırımızda artan jeopolitik riskler sonrasında TL’de yaşanan dalgalanma ve ABD verilerinin olumlu etkisi ile birlikte dolar kanadında yaşanan değer kazanımları sonrasında kurun fiyatlamalarda, 3,7557-3,7915 aralığında hareket ettiği görüldü. BİST-100 endeksi dün, yüzde 1,07 düşüş ile 116.852 puandan günü tamamladı. Toplam işlem hacmi 6,2 milyar TL olarak gerçekleşti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün, yüzde 12,75 seviyesinde gerçekleşti. Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 0,46 düşüş ile yüzde 12,85 ve on yıllık tahvil getirisi yüzde 0,34 artış ile yüzde 11,76 seviyesinde günü tamamladı. 5 yıllık CDS ülke risk primi yüzde 0,11 düşüş ile 168,03 seviyesinde olduğu görülüyor.

USDTRY

Türkiye Ocak ayı enflasyon verisi beklentilerin altında artış gösterse de çekirdek enflasyonda meydana gelen bozulma raporun olumsuz taraflarını güçlendiriyor. Ancak TL’nin haftanın ilk işlem gününde gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde pozitif ayrıştığını gördük. Ancak ABD endekslerine gelen satış ile beraber ani yükseliş gösteren VIX endeksi gün içerisinde gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde tansiyonu arttırabilir. ABD tarafında açıklanan Hizmet PMI rakamı olumsuz gelirken, ISM İmalat Dışı rakamında meydana gelen beklentilerin üzerindeki artış Dolar varlıklarına değer kazandırdı.
USDTRY’de 3,79 seviyesinden meydana gelen dönüşlerin tekrardan aşağı yönlü potansiyeli arttırması açısından 3,77 desteği altı kapanışlar takip edilebilir. Özellikle paritenin 3,77 seviyesinin 100 periyotluk üssel hareketli ortalama tarafından desteklendiğini belirtelim.

EURTRY

Günü kısmi de olsa geri çekilme hareketi içerisinde geçiren paritede 4,6830 seviyesinde tutunmalar sürüyor. Gün içi veri gündemine bakacak olursak, Ocak ayı Türkiye enflasyon rakamı 10,35 seviyesinde artış gösterirken, Euro Bölgesi PMI rakamları beklentilerin üzerinde geldi. Bu gelişmeler ile beraber geri çekilme hareketinin hız kazandığı paritede 4,6830 seviyesi altı kapanışlar görmemiz halinde satış baskısı artarak devam edebilir. Ancak küresel borsalarda yaşanan satış dalgasının gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki negatif etkisi paritedeki düşüşleri sınırlandırıyor. Bugün Almanya Perakende satışlar verisi takip edilecek.
EURTRY paritesinde meydana gelen düşüşlerin devam etmesi halinde sırasıyla 4,6675, ardından 4,6500 destek seviyesi test edilmek istenebilir.

EURUSD

Dün gün genelinde Euro varlıkları satıcılı seyrederken, paritede aşağı yönlü hareketler ağır bastı. Euro Bölgesi PMI rakamları pozitif gelirken, ABD tarafında ISM İmalat Dışı PMI verisi beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Bu gelişme sonrası değer kazanan Dolar varlıkları paritede 1,2350 seviyesine varan düşüşü beraberinde getirdi. Ayrıca diğer bir gelişme olarak Almanya koalisyon görüşmelerinin Avrupa bölümüne ilişkin müzakerelerinde anlaşma sağlandığını gördük. Bugün piyasalar nispeten sakin, sadece Almanya Fabrika Siparişleri verisi takip edilecek.
EURUSD paritesinde yaşanan düşüşlerin 1,2350 seviyesi üzerinde seyretmesi satışların sınırlı kalmasına yol açabilir. Olası bir satış baskısı dahilinde ise 1,2315 major destek seviyemiz olma görevini koruyor.

XAUUSD

Haftanın ilk işlem gününde, dolar ve dolar endeksinde yaşanan değer kazanımları sonrasında ons altının 1328 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, ABD tahvil getirilerinde yaşanan gerileme ve küresel piyasalarda azalan risk iştahı ile birlikte ons altının günü 1339 seviyesinden tamamladığı görüldü.
Bugün, ABD’de FOMC komite üyesi Bullard’ın açıklamaları ve JOLTS verisi dolar bazlı fiyatlamalarda etkili olabilir.
Teknik olarak bakıldığında, ons altının ara destek seviyesi olan 1336 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1350, 1357 ve 1364 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1332, 1327 ve 1320 destek seviyeleri izlenebilir.

GBPUSD

Gün içerisinde değer kazanımı içerisinde olan Dolar varlıkları paritede ani geri çekilme hareketi yarattı. Ayrıca İngiltere Hizmet PMI verisinde ise Ocak ayında daralma gerçekleşirken, ABD ISM İmalat Dışı PMI rakamı Ocak ayında beklentileri aştı. Bu gelişmeler sonrasında paritede 1,3950 seviyesine varan aşağı yönlü ataklar gerçekleşti. Bugün veri akışının nispeten sakin olmasına karşın İngiltere’de Brexit müzakerelerinin yeni turu başlayacak.
GBPUSD paritesinde özellikle 1,40 destek seviyesi altında kalıcı olunması halinde aşağı yönlü eğilim artarak devam edebilir. Ancak 1,3950 seviyesinde zorlanan paritede dönüş gerçekleşmesi durumunda ilk olarak 100 periyotluk üssel hareketli ortalama tarafından desteklenen 1,40 direncini takip ediyor olacağız.

USDJPY

Gün içerisinde değer kazanımı içerisinde olan olan Yen para biriminde, küresel borsalarda yaşanan satışlar ve VIX endeksinde meydana gelen ani yükseliş sonrasında kazançlar genişledi. Bu gelişme sonrasında paritede 108,50 seviyesine varan düşüş gerçekleşti. Gün içi haber akışına bağlı olarak ise BoJ Başkanı Kuroda’dan gelen genişlemeci politika vurgusunu Japonya Başbakanı Abe’nin desteklediğini gördük. Dolar varlıklarında ISM İmalat Dışı PMI rakamı sonrası kazanımların artması ile sınırlı da olsa düşüşlerin sınırlandığı söylenebilir.
USDJPY paritesinde 108,50 seviyesi altı kapanışların gerçekleşmesi aşağı yönlü hareketlerin yoğunlaşmasına neden olabilir. Özellikle fiyatların 110,00 seviyesi altında seyrediyor oluşu toparlanmaları sınırlı bırakıyor.

HAM PETROL

Haftanın ilk işlem gününde, ABD’de artan sondaj kuyu sayısı sonrasında 63,45 seviyeleri civarına kadar gerileyen ham petrolün günü 63,53 seviyesinden tamamladığını gördük. Özellikle, ABD’de geçtiğimiz hafta EIA tarafından açıklanan haftalık bazda artan petrol üretimi ham petrol fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülüyor.
Teknik olarak baktığımızda, ham petrolün ara destek seviyesi olan 63,20 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda fiyatlamalarda toparlama isteği tekrar gündeme gelebilir. Yükselişlerin devamı durumunda 63,90, 64,10 ve 64,40 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 63,10, 62,90 ve 62,70 destek seviyeleri izlenebilir.

S&P500

Dün, S&P 500 vadeli kontrat endeksinin 2761 seviyeleri civarını test ettiği fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. Gün içerisinde, ABD’de beklentilerin üzerinde açıklanan ISM İmalat Dışı PMI verisi endekse pozitif katkı yaptığı görülse de VIX endeksinde yaşanan sert yukarı yönlü eğilimin ve azalan risk iştahı endeks fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülüyor.
Teknik olarak incelediğimizde, endeksin 200 günlük hareketli ortalaması olan 2538 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda fiyatlamalarda toparlanma isteği tekrar gündeme gelebilir. Yükseliş denemelerinde 2580, 2588 ve 2596 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerin devamında 2520, 2512 ve 2508 destek seviyeleri izlenebilir.

Günlük Bültenin devamı için linki tıklayınız:

https://www.ahlforex.com.tr/tr-TR/gunluk-analiz/1951131828

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ