Akıllı Gündem

05-09 Şubat Haftalık Bülten

05-09 Şubat Haftalık Bülten

Bu Hafta, ECB Başkanı Draghi’nin Açıklamaları, ECB Aylık Rapor ve BoE Faiz Kararı Ön Planda…

Euro Bölgesi’nde açıklanan 4.çeyrek öncü Büyüme verisine göre, Euro ekonomisi 4.çeyrekte yüzde 0,6 ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,7 oranında büyüdü. Fed’in 30-31 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirdiği toplantısı sonrasında yayımlanan karar metninde Fed’in faiz oranlarında değişikliğe gitmediği açıklandı. Yayımlanan karar metninde ABD ekonomisinin ek faiz artışlarını desteklediği ifade edilirken enflasyonda 2018 yılında artış beklenildiği ve orta vadede enflasyon verisinin Fed’in hedefi olan yüzde 2 seviyesine yakınsayacağı vurgulandı. Cuma günü, ABD’de açıklanan 2018 yılı Ocak ayı TDİ verisi piyasa beklentisinin üzerinde artış ile 200 bin kişi olarak gerçekleşti. Aynı zaman aralığında açıklanan Ocak ayı İşsizlik oranı beklentilere paralel yüzde 4,1 oranında gerçekleşti. 2018 yılı Ocak ayı ABD ortalama saatlik kazançlar verisi aylık bazda yüzde 0,3 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 oranında artışın yaşandığı görüldü. Veriler sonrasında dolarda kısmi değer kazanımlarının yaşandığı görüldü.
TÜİK ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan geçici dış ticaret verilerine göre, 2017 yılı Aralık ayında dış ticaret açığı yüzde 63,5 artış ile 9,206 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta, dolar kanadında yaşanan değer kazanımı ve TL’de yaşanan dalgalanma ile birlikte kurun 3,7987 seviyeleri civarını test ettiği fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. BİST-100 Endeksi geçtiğimiz hafta yüzde 2,14 değer kaybı ile 118.119 seviyesinden haftayı tamamladı. Yeni haftanın ilk işlem gününde, TÜİK tarafından açıklanan 2018 yılı Ocak ayı TÜFE verisi aylık bazda yüzde 1,02 ve yıllık bazda yüzde 10,35 seviyesinden gerçekleşti. Aynı zaman aralığında TÜİK tarafından açıklanan 2018 yılı Ocak ayı ÜFE verisi aylık bazda yüzde 0,99 ve yıllık bazda yüzde 12,14 seviyesinde gerçekleşti.

USDTRY

Geçtiğimiz haftayı kur şahin tonda gerçekleşen FOMC toplantısı ve güçlü gelen istihdam verilerine rağmen sınırlı yükseliş içerisinde geçirdi. Haftanın ilk işlem gününde ise Ocak ayı Türkiye enflasyon verisi beklentilerin altında gelse de çekirdek görünümde bozulmaların devam ettiğine işaret etti. Genel teknik görünümde 3,82 seviyesi üzerinde kalıcı olamayan kurda fiyatların baskılandığını görüyoruz. Bu baskının devamında ise 3,7380 desteğini ilk etapta takip ediyoruz.

EURTRY

Türk Lirası’ndaki zayıf görünümün devam etmesi olumsuz gelen Euro Bölgesi verilerine rağmen paritede yukarı yönlü potansiyeli destekliyor. 4,7180 seviyesini hedefleyen paritede bu kritik direncin geçilmesi ile yükselişlerin önünün açıldığını görebiliriz. Haftanın ilk işlem günü açıklanan Euro Bölgesi PMI rakamlarının ise Ocak ayında genişleme kaydettiğini görüyoruz. Paritede 4,7180 seviyesinden dönüş meydana gelmesi durumunda 4,6030 önemli bir destek seviyesi olma görevini koruyor.

EURUSD

Genel görünümde yukarı yönlü trendini koruyan paritede haftanın son işlem günü gelen güçlü istihdam verisi geri çekilme hareketine neden olsa da bu etkinin kısa süreli sürdüğünü gördük. Ayrıca ücretler tarafında meydana gelen ivmelenme ABD enflasyon verisine olumlu yansıyabilir. Diğer taraftan PMI verileri eşliğinde Euro Bölgesi verilerinin pozitif bir görünüm sergilediğini görüyoruz. 1,2450 seviyesi üzerinde tutunmaya çalışan fiyatların 1,2560 direnci ile beraber yükselişlerine hız kazandırdığı görülebilir.

XAUUSD

Geçtiğimiz hafta, dolar ve dolar endeksinde yaşanan değer kazanımı ile birlikte ons altının 1327 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. ABD tahvil getirilerinde yaşanan yukarı yönlü eğilim ons altın fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülüyor. Bu hafta içerisinde, ABD’de açıklanacak veri akışı ve bazı FOMC komite üyelerinin yapacakları açıklamalar dolar bazlı fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir. Teknik olarak bakıldığında, ons altının ara destek seviyesi olan 1315 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1345, 1357 ve 1364 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1312, 1308 ve 1305 destek seviyeleri izlenebilir.

GBPUSD

Paritenin 1,4250 seviyelerine varan yükseliş hareketi yerini kısa vadeli geri çekilmelere bırakmış durumda. Değer kazanan Dolar varlıkları GBPUSD paritesinde satış baskısı yaratmış olsa da fiyatların 1,40 seviyesi üzerinde tutunması aşağı yönlü baskının sınırlı kalmasına yol açabilir. Diğer taraftan Brexit müzakerelerinin yeni turu yarın başlayacak ve bu hafta İngiltere Merkez Bankası toplantısı olması açısından oldukça önemli. Haftaya beklentilerin altında gelen Hizmet PMI rakamı ile geri çekilme hareketi içerisinde başlayan paritede 1,4050-1,3940 destek bölgesi düşüşlerin devamı açısından takip edilebilir.

USDJPY

Haftaya değer kazanımı içerisinde başlayan Yen varlıkları nedeniyle paritenin 110,00 seviyesi altına sarkma gerçekleştirdiğini görüyoruz. BoJ Başkanı Kuroda’nın dikkat çeken genişlemeci politikası söylemlerine Japonya Başbakanı Abe’den destek geldi. Fiyatların 108,65 seviyesinden dönüş gerçekleştirdiği paritede önemli bir destek noktası olarak bu seviye baz alınabilir. Olası bir yükselişte ise 110,00-111,65 direnç seviyelerini takip ediyor olacağız.

HAM PETROL

Geçtiğimiz hafta, ABD’de API ve EIA tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları verilerinde yaşanan artışlar sonrasında ham petrol fiyatlamalarında değer kayıplarının yaşandığı görüldü. ABD’de EIA tarafından açıklanan haftalık petrol üretiminde ve Baker Hughes tarafından açıklanan sondaj kuyu sayısında yaşanan artışlar ham petrol fiyatlamalarında geri çekilmeleri destekler nitelikte. Teknik olarak baktığımızda, ham petrolün ara destek seviyesi olan 64,20 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 65,20, 65,70 ve 65,90 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 64,20, 63,90 ve 63,60 destek seviyeleri izlenebilir.

S&P500

Geçtiğimiz hafta, ABD’de açıklanan verilerin birçoğu beklentileri karşılamasına rağmen, bazı şirketlerin açıkladığı 4.çeyrek finansallarının beklentilerin altında kalması ve VIX endeksinde yaşanan yukarı yönlü eğilim sonrasında S&P 500 vadeli kontrat endeksinde geri çekilmelerin yaşandığı görüldü. Bu hafta içerisinde, ABD’de açıklanacak veri akışı ve bazı FOMC komite üyelerinin yapacakları açıklamalar endeks fiyatlamaları üzerinde etkili olabilir. Teknik olarak incelediğimizde, endeksin ara destek seviyesi olan 2730 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 2764, 2777 ve 2782 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 2724, 2718 ve 2712 destek seviyeleri izlenebilir.

Günlük Bültenin devamı için linki tıklayınız:

https://www.ahlforex.com.tr/tr-TR/haftalik-analiz/1951131818

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ