Akıllı Gündem

05.04.2018 Günlük Bülten

05.04.2018 Günlük Bülten

Küresel Piyasalarda Risk İştahında Toparlanma Çabası…

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Çin’de açıklanan Caixin İmalat PMI verisi Mart ayında piyasa beklentisinin aksine geriledi ve 52,3 seviyesinde gerçekleşti. İngiltere’de açıklanan İnşaat PMI verisi Mart ayında bir önceki aya göre geriledi ve 47 seviyesinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan öncü TÜFE verisi Mart ayında yıllık bazda piyasa beklentisine paralel yüzde 1,4 seviyesinde ve aynı dönem Çekirdek TÜFE verisi yıllık bazda yüzde 1,0 oranında artış gösterdi. Euro Bölgesi’nde açıklanan Şubat ayı İşsizlik Oranı verisi bir önceki aya göre geriledi ve yüzde 8,5 olarak gerçekleşti. ABD’de açıklanan Mart ayı ADP verisi piyasa beklentisinin üzerinde 241 bin kişi olarak gerçekleşti. ABD’de açıklanan Mart ayı Hizmet PMI verisi bir önceki aya göre geriledi ve 54,0 seviyesinde gerçekleşti. ABD’de açıklanan Şubat ayı Dayanıklı mal siparişleri piyasa beklentisine yakın yüzde 3 oranında artış gösterdi. ABD’de açıklanan Şubat ayı Fabrika Siparişleri verisi piyasa beklentisinin altında yüzde 1,2 oranında artış kaydetti. ABD’de açıklanan Mart ayı ISM İmalat Dışı PMI verisi aylık bazda bir önceki aya göre geriledi ve 58,8 düzeyinde gerçekleşti. ABD borsaları günü artıda tamamladı. Dijital para birimleri dün, Bitcoin yüzde 7,7 düşüş ile 6830 dolar, Ripple yüzde 7,5 düşüş ile 0.49 dolar ve Ethereum yüzde 8 düşüş ile 381 dolar seviyesinden günü tamamladı.
Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, TCMB tarafından yayımlanan Reel Efektif Döviz Kuru verilerine göre, 2018 yılı Mart ayında TÜFE Bazlı Reel Efektif Döviz Kuru bir önceki aya göre geriledi ve 83,42 seviyesinde gerçekleşti. Dün, TL’de artan volatilite ve küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerin etkisi ile birlikte kurun fiyatlamalarda 3,9844-4,0270 aralığında hareket ettiği ve günü 3,9982 seviyesinden tamamladığı görüldü. BİST-100 Endeksi dün, yüzde 0,54 düşüş ile 113.975 puandan günü tamamladı. Toplam işlem hacmi 6 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün, yüzde 12,75 seviyesinde gerçekleşti. Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 14,07 ve on yıllık tahvil getirisi yüzde 0,79 yükseliş ile yüzde 12,69 seviyesinden günü tamamladı. 5 yıllık ülke CDS risk primi yüzde 0,12 düşüş ile 193,71 seviyesinde olduğu görülüyor.

USDTRY

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun teşvik paketi adı altında hazine maliyetlerini düşürerek faiz düşürme politikasına yönelik çalışma yürüteceğini açıklaması ile TCMB’nin 25 Nisan toplantısına olan beklenti azaldı. Böylece Türk Lirası’ndaki kayıplar derinleşerek kurda 4,0120 seviyesine varan yükseliş gerçekleşti. Diğer taraftan ABD’de Özel Sektör İstihdam verisi 241 bin kişi ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Dolar’da sınırlı yükselişi tetikleyen bu veri sonrasında kurun 4,00 seviyesi üzerinde fiyatların dengelendiğini görüyoruz.
USDTRY’de meydana gelen ani yükselişlerin 4,0120 seviyesi üzerine tırmanması halinde yükselişlerin devamını görebiliriz. 4,0250 direnci ise bir sonraki hareket alanı olarak ön plana çıkıyor.

EURTRY

Türk Lirası’nın TCMB’den gelecek bir faiz ihtimali beklentisinin düşmesi ile elde ettiği kayıplar pariteyi tekrardan yukarı taşıdı. EKK’da maliyetlerin azaltılarak faizlerin düşürüleceğine yönelik çalışma yürütüleceğinin açıklanması faiz beklentilerinin azalmasında ana unsur olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca gün içerisinde Euro Bölgesi enflasyon rakamı Mart ayında yüzde 1,4 seviyesinde açıklandı. Bugün Euro Bölgesi PMI rakamları ve Fabrika Siparişleri verisi takip edilecek.
EURTRY’de meydana gelen yükselişlerin 4,9475 direnci ile beraber hız kazandığını görebiliriz. Ani yükselişlerin yerini geri çekilmelerin alması durumunda 4,9060 desteği önemli.

EURUSD

Günü sınırlı fiyat hareketliliği ile geçiren paritede 1,23 seviyesi altı görünüm korunuyor. Dolar’da Çin’e uygulanan gümrük vergi paketi ile bir miktar kırılganlık artarken, bu durumun paritedeki toparlanma hareketine hız kazandırdığı görülüyor. Diğer taraftan ABD Özel Sektör İstihdamının 241 bin kişi ile beklentileri aşması Dolar için olumlu iken, bu etkinin sınırlı yaşandığını görüyoruz. Euro Bölgesi enflasyon verisinin beklentilere paralel artış gösterdiğini görüyoruz. Bu gelişmeler ışığında 1,23 seviyesini sınırlı da olsa yukarı yönlü ataklarını sürdüren bir parite var.
EURUSD paritesinde tekrardan 1,23 seviyesinin aşılması ile yukarı yönlü eğilim artabilir. Ancak bu seviyeden meydana gelecek dönüşlerde 1,2250 desteğini takip ediyoruz.

XAUUSD

ABD ile Çin arasında ticaret politikalarına yönelik getirilen ek gümrük tarifelerine ile birlikte küresel piyasalarda azalan risk iştahı sonrasında ons altının dün, 1348 seviyeleri civarını test ettiğini fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığını gördük. Yeni işlem gününde, küresel piyasalarda risk iştahının eğilimi, dolar endeksinin seyri ve ABD tahvil getirilerinin eğilimi sarı metalin fiyatlamaları açısından ön plana çıkabilir.
Teknik olarak bakıldığında, ons altının ara direnç seviyesi olan 1336 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 1320, 1315 ve 1312 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yükseliş denemelerinde ise 1336, 1344 ve 1350 direnç seviyeleri izlenebilir.

GBPUSD

Yükselişlerinde 1,4075 seviyesi üzerinde kalıcı olamayan paritede gün içerisinde sınırlı geri çekilme hareketi hakimdi. İngiltere İnşaat PMI rakamında beklentilerin oldukça altında artış meydana gelerek paritenin zayıf görünümüne destek oldu. ABD’de ise zayıf görünümün açıklanan ABD Özel Sektör İstihdam verisi ile bir miktar sınırlandığını görüyoruz. Bugün ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve İngiltere Hizmet PMI rakamı takip edilecek.
GBPUSD paritesinde meydana gelen kısa vadeli çözülmelerin devamında 1,40 desteğinin kritik önem taşıdığını belirtelim. Kalıcı yükseliş için 1,4150 direnci güncelliğini korumakta.

USDJPY

Japonya tarafında gündem sakin iken gün içerisinde Dolar’daki hareketliliği izledik. Dolar’da meydana gelen gümrük vergisi paketi sonrası düşüşler paritenin 106,25 seviyesinde tutunmasına yol açtı. Ayrıca bu sabah artan risk iştahı ile tekrardan Yen para birimine olan talebin azaldığını görüyoruz. ABD Özel Sektör İstihdamında yaşanan artış Dolar’da sınırlı yükseliş isteğini tetikleyerek paritede 107,00 seviyesinin hedeflenmesine yol açtı. Bugün ise ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek.
USDJPY’de yükselişlerin devamı açısından 107,00 seviyesi üzerindeki istikrarın yakalanması gerekiyor. Bu istikrarın devamında ise 107,70 direncini takip ediyoruz.

HAM PETROL

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret politikalarına yönelik gelişmeler ham petrol fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği günde ham petrolün 62,01-63,57 aralığında hareket ettiği görüldü. ABD’de Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları verisinde 4,617 milyon varil azalışın yaşandığı görüldü. ABD’de EIA tarafından açıklanan haftalık bazda petrol üretimi geçen hafta, bir önceki haftaya göre günlük ortalama 27 bin varil artış ile 10,460 milyon varile yükseldi.
Teknik olarak baktığımızda, ham petrolün ara destek seviyesi olan 63,40 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda fiyatlamalarda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 63,80, 64,06 ve 64,20 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde 63,20, 62,90 ve 62,70 destek seviyeleri izlenebilir.

S&P500

Dün, ABD ve Çin arasında ticaret politikalarına yönelik yaşanan gerilim sonrasında azalan risk iştahı eğilimi ile birlikte S&P 500 vadeli kontrat endeksinin 2560 seviyeleri civarına kadar gerilediği görülse de gün içerisinde risk iştahında yaşanan toparlanma sonrasında endeksin günü 2647 seviyesinden tamamladığı görüldü. VIX endeksinde yaşanan gerileme endekste yukarı yönlü hareketleri destekler nitelikte. Bugün, ABD’de açıklanacak olan Şubat ayı Dış Ticaret Dengesi verisi yakından takip edilecek.
Teknik olarak incelediğimizde, endeksin ara destek seviyesi olan 2640 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamı durumunda 2677, 2690 ve 2710 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 2636, 2627 ve 2618 destek seviyeleri izlenebilir.

Günlük Bültenin devamı için linki tıklayınız:

https://www.ahlforex.com.tr/tr-TR/gunluk-analiz/1951132678

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ