Akıllı Gündem

02.04.2018 Günlük Bülten

02.04.2018 Günlük Bülten

Piyasalar Paskalya Tatilinden Çıkıyor…

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Japonya’da açıklanan Şubat ayı İşsizlik oranı piyasa beklentisinin altında yüzde 2,5 oranında gerçekleşti. Japonya’da açıklanan öncü Sanayi Üretimi Şubat ayında yüzde 4,1 oranında gerçekleşti. Japonya’da açıklanan Konut başlangıçları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 oranında azalış kaydetti. Dijital para birimleri Cuma günü, Bitcoin yüzde 3,4 değer kaybı ile 6852 dolar, Ripple yüzde 3,9 düşüş ile 0.49 dolar ve Ethereum yüzde 0,16 düşüş ile 385 dolar seviyesinden günü tamamladı.
Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, TÜİK ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre, ihracat 2018 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9 artış ile 13,176 milyar dolar ve ithalat yüzde 19,7 artış ile 18,936 milyar dolara olarak gerçekleşti. Şubat ayında dış ticaret açığı yıllık bazda yüzde 54,2 artış ile 5,761 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan Sınır-Giriş-Çıkış verileri raporuna göre, 2018 yılı Şubat ayında Ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 31,66 artış ile 1,527 milyon olarak gerçekleşmiştir. 2018 yılı Ocak-Şubat döneminde Ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 34,91 artış ile 2,988 milyon olarak gerçekleşti. Hazine Müsteşarlığı tarafından yayımlanan Türkiye Brüt ve Net Dış Borç Stoku verilerine göre, 31 Aralık 2017 tarihi itibari ile Türkiye Brüt Dış Borç Stoku 453,2 milyar dolar olarak gerçekleştiği ve stokun milli gelire oranı ise yüzde 53,3 oranında gerçekleştiği açıklandı. Aynı dönem itibari ile Türkiye Net Dış Borç Stoku 291,2 milyar dolar olarak gerçekleştiği ve stokun milli gelire oranı yüzde 34,2 olarak gerçekleştiği belirtildi. Haftanın son işlem gününde kurun zayıf veri akışı ile birlikte fiyatlamalarda 3,9387-3,9610 hareket ettiği ve haftayı 3,9515 seviyesinden tamamladığı görüldü. BİST-100 Endeksi Cuma günü, yüzde 0,07 yükseliş ile 114.930 puandan günü tamamladı. Toplam işlem hacmi 4,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 0,36 düşüş ile yüzde 14,03 ve on yıllık tahvil getirisi yüzde 0,64 düşüş ile yüzde 12,49 seviyesinden Cuma gününü tamamladı. 5 yıllık ülke CDS risk primi yüzde 0,01 yükselişle 195,74 seviyesinde olduğu görülüyor.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta Paskalya tatiline giren ABD piyasaları nedeniyle sınırlı fiyatlanan kur yeni haftaya toparlanma isteği ile başladı. Tatilden çıkan ABD piyasaları akabinde toparlanma hareketi içerisinde olan Dolar varlıkları kurun yukarı yönlü hareketini arttırdı. Türk Lirası’nın ise geçtiğimiz hafta büyüme verisi sonrası elde ettiği kazançlarını koruduğu görülüyor. Bugün ABD’de İmalat ve ISM İmalat PMI rakamı takip edilecek.
Kurun 3,9475 seviyesinden aldığı destekle yükselişlerine hız kazandırması durumunda 3,9625 ilk direnç seviyesi olma görevini korumakta. Olası satışlarda kritik eşik olarak ise 3,93 desteğini takip ediyoruz.

EURTRY

Geçtiğimiz hafta yoğun satış baskısına maruz kalan paritede haftanın son işlem günü Paskalya tatili nedeni ile kapalı olan piyasalar dolayısıyla fiyat hareketliliği oldukça sakindi. Özellikle yeni haftaya toparlanma isteği ile başlayan paritede hala tatilde olan birkaç Euro Bölgesi ülkesi nedeniyle gün içi fiyatlamalar dar bir bant içerisinde oluşabilir. Bugün piyasalar veri gündemi açısından oldukça sakin.
EURTRY’de 4,8770 direncinin yukarı yönlü aşılamaması ile aşağı yönlü atakların hız kazandığını görebiliriz. Bu hareketin devamında ise 4,8650 kısa vadeli ilk destek noktası olarak yakından takip edilecek.

EURUSD

Dolar’ın geri çekilmelerine hız kazandırması ile 1,23 seviyesinden destek alarak yükseliş gerçekleştiren paritede haftanın son işlem günü Paskalya tatili nedeni ile önemli bir fiyatlama yaşanmadı. Ancak yeni haftaya kısa vadeli geri çekilme hareketi ile başlayan paritenin tekrardan Dolar baskısı içerisinde olduğu görülüyor. Bugün birkaç Euro Bölgesi ülkesi dışında bütün piyasalar Paskalya tatilinden çıkıyor. Ayrıca ABD’de takip edilecek İmalat PMI rakamları var.
EURUSD paritesinin 1,2350 direncini geçmesi ile yükselişlerin devamını görebiliriz. Ancak oluşabilecek bir geri çekilmede 1,23 desteği satışların derinleşeceği önemli bir kırılım noktası olarak ön plana çıkıyor.

XAUUSD

Haftanın ilk işlem gününde, dolar endeksinde yaşanan değer kazanımları ve ABD tahvil getirilerinde yaşanan yukarı yönlü eğilimin ons altın fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülse de küresel piyasalarda ABD-Çin arasında yaşanan dış ticaret geriliminin tekrar gündeme gelmesi ile birlikte kıymetli metal fiyatlamalarında yukarı yönlü hareketlerin yaşandığı görüldü. Bugün, ABD’de açıklanacak olan ISM İmalat PMI verisi dolarda oynaklığın artmasına neden olabilir.
Teknik olarak bakıldığında, ons altının ara destek seviyesi olan 1320 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1336, 1340 ve 1345 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1318, 1315 ve 1312 destek seviyeleri izlenebilir.

GBPUSD

Rusya ve İngiltere arasında yaşanan gerilimin paritenin aşağı yönlü eğilimini arttırsa da geçtiğimiz haftayı sınırlı da olsa toparlanma isteği içerisinde kapatan bir parite gördük. Paskalya tatili nedeniyle fiyatlamaların oldukça sınırlı olduğunu gördüğümüz paritede yeni hafta başlangıcının 100 periyotluk üssel hareketli ortalama olan 1,4040 seviyesinden yapıldığı görülüyor. Özellikle fiyatların 1,40 seviyesi üzerinde olması yukarı yönlü hareketlerin ağırlık kazanması açısından önemli. Bugün piyasalarda ABD PMI rakamları takip edilecek. İngiltere’de ise Paskalya tatili nedeniyle piyasalar kapalı.
GBPUSD paritesinin yükselişlerinde 1,4075 direnci ilk olarak ön plana çıkıyor. Ancak alıcılı seyrin yoğunluk kazanması açısından 1,4150 ana direnç seviyesi olarak güncelliğini koruyor.

USDJPY

Haftanın son işlem günü ABD’de piyasalar Paskalya tatilinde iken Japonya piyasalarının açık olması nedeniyle paritede sınırlı toparlanma hareketi mevcuttu. Yeni haftaya ise 106,25 seviyesi üzerinden başlangıç yapan USDJPY’nın yükseliş eğiliminin daha ağırlıklı olduğu dikkat çekiyor. Bu sabah ise Japonya Tankan İmalatçılar Endeksinin beklentiler altında geldiğini görüyoruz. Gün içerisinde ise ABD PMI rakamlarını takip edeceğiz.
USDJPY’de 106,25 direnç eşiğinin geçilmesi yükselişlerin hız kazanarak 107,00 kritik direnç seviyesini hedeflenmesine yol açabilir. Özellikle 107,00 seviyesi geçilmeden yükselişlerin kalıcı olduğunu söylemek zor görünüyor.

HAM PETROL

Haftanın ilk işlem gününde, ham petrolün fiyatlamalarda 65,30 seviyeleri civarını test ettiği görüldü. ABD’de Baker Hughes tarafından açıklanan sondaj kuyu sayısında haftalık bazda yaşanan gerilemenin ham petrol fiyatlamalarına olumlu yansımalarının devam ettiği görülüyor.
Teknik olarak baktığımızda, ham petrolün ara destek seviyesi olan 64,80 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 65,40, 65,70 ve 65,90 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, düşüşlerin yaşanması durumunda 64,80, 64,50 ve 64,20 destek seviyeleri izlenebilir.

S&P500

Paskalya tatili sonrasında S&P 500 vadeli kontrat endeksinin yeni haftanın ilk işlem gününde 2640 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve VIX endeksinde yaşanan gerileme endekste yukarı yönlü hareketleri destekler nitelikte.
Bugün, ABD’de açıklanacak olan İmalat ve ISM İmalat PMI verileri endeks fiyatlamalarında volatilitenin artmasına neden olabilir.
Teknik olarak incelediğimizde, endeksin ara destek seviyesi olan 2627 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 2650, 2657 ve 2664 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 2620, 2615 ve 2610 destek seviyeleri izlenebilir.

Günlük Bültenin devamı için linki tıklayınız:

https://www.ahlforex.com.tr/tr-TR/gunluk-analiz/1951132613

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ